Çarşamba, 12 Haziran 2024

113126 ADA SİTE YÖNETİMİ

113126 ADA SİTE YÖNETİMİ

113126 ADA SİTE YÖNETİMİ

113126 ADA SİTE YÖNETİMİ

TERMOSTATİK VANA KULLANIMI

TERMOSTATİK VANA NEDİR? NASIL KULLANILIR? VE KIYAS UYGULAMASI

 

Termostatik radyatör vanaları her bir odanın birbirinden farklı sıcaklık değerlerine ayarlanmasına olanak sağlayan bir cihazdır. Oda sıcaklığı ayarlanan değere ulaştığında termostatik vana kapanır. Böylelikle aşırı ısınmanın önüne geçilir.  Aynı şekilde oda sıcaklığı istenen değerin altına indiğinde vana açılarak istenen sıcaklık değeri korunur.

 

Termostatik Radyatör Vanası Kullanımı

Termostatik vana üzerinde bulunan her sayı bir oda sıcaklığına tekabül eder. Termostatik vana sürekli olarak oda sıcaklığını ölçer, eğer oda vananın ayarlandığı sıcaklık seviyesinin altında ise, vana kendini açar ve radyatörü ısıtır. Oda termostatik vana üzerinde belirlenen sıcaklık seviyesine ulaştığında, vana kendini otomatik olarak kapatır. Bu şekilde odanızın sıcaklık seviyesinde dalgalanmalar olmaz, odanızın sıcaklığı ayarladığınız konfor sabit kalır.

 

 

*

1

2

3

4

5

7-8oc

11-12oc

15-16oc

19-20oc

23-24oc

27-28oc

 

Örnek:

Kullandığınız termostatik vanada “4” numaralı konum 24 dereceye karşılık gelmektedir. Siz

vananızı “4” konumuna ayarladıysanız, termostatik vananız sürekli olarak odayı 24 derecede tutmak için çalışacaktır. Odanız 24 derecenin üzerine çıktıysa kalorifer peteğiniz tam kapalı olacaktır. Aynı şekilde odanız 24 derecenin altına düştüğünde kalorifer peteğiniz tam açık olacaktır.

 

Önemli Uyarı:

Merkezi sistem kalorimetre ile ısınan binalardan hiçbir odanın termostatik vanası kapatılmaz. Asgari olarak 2konumda tutulması gerekmektedir.

Bu şekilde binanın ısı derecesi ortalama 15 derecede tutulur yakıt tüketimi asgariye iner  kapatılan termostatik  vanalarda  binanı ısı kaybı oluşur ve  gaz tüketimi fazla olur. Aynı zamanda termostatik vanasını  kapatanlar  kıyas cezası ile karşılaşabilirler.

 

Not:Termostatik Vanalar otomatik olarak çalışma prensibine sahip olduğundan, radyatör peteklerinizin üst kısımları alt kısımlarından her zaman daha sıcak olacaktır. Peteklerinizde yukarıdan aşağıya doğru bir ısı azalması gözlemlenebilir. Bu durum bir teknik sıkıntı olmayıp termostatik vana kullanılan tüm peteklerde görülen normal bir durumdur.

KIYAS UYGULAMASI

MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

* Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

* Dairelerinin tüketim toplamının  daire  sayısına bölümü ve çıkan rakam  yüzde ellisi  o ay bir dairenin ortalama 15 derece  tüketimine denk gelmektedir. Bu  değerin altındaki dairelere kıyas uygulaması yapılmaktadır.

 
< >
SAĞLAM YAPITLAR
DOĞAYLA İÇ İÇE
HUZURUN ADRESİ
YAŞAM KALİTESİ

İletişim

Adres  : PARK EYMİR TOKİ KONUTLARI C2-4 BLOK NO:25
                                                                GÖLBAŞI / ANKARA
Telefon:0 312 484 48 01
Mail:fahrettin.1966@gmail.com
İDARİ İŞLER SORUMLUSU  
FAHRETTİN ÇAYDAŞİ (05052299172)

Neredeyiz ?

Beni Hatırla